
I love to cook using fresh ingredients and this usually includes fresh herbs. I probably bought fresh herbs at least three times a week. I love to use fresh basil, coriander, parsley, thyme and many others but these tiny little bunches usually cost around $3 per bunch. So let’s do the maths, $3 x 3 times per week x 52 weeks per year = $468. Now that’s a lot and, when I thought about what I could do with that money, I decided it was time for a change. So when Christmas was coming up last year and my family was looking for ideas, I asked for pots, punnets of basil … read more